RITTER HASSAS ISLAK TİP GAZ AKIŞ ÖLÇÜM CİHAZI

RITTER HASSAS ISLAK TİP GAZ AKIŞ ÖLÇÜM CİHAZI

DR. ING. RITTER Islak Tip (silindir tipi) Gaz Akış Ölçüm Cihazları; endüstride, petrol ve kimyasalların kullanıldığı proseslerde, çevresel, pilot tesis veya testler için kontrollü odalarda, gaz sayaçları kalibrasyonunda, laboratuvar ve araştırmalarda, özellikle en yüksek hassasiyetin talep edildiği durumlarda gaz hacmini ölçmek için kullanılan ve evrensel uygunluğu bulunan cihazlardır.

GENEL BİLGİLER

DR. ING. RITTER Islak Tip (silindir tipi) Gaz Akış Ölçüm Cihazları; endüstride, petrol ve kimyasalların kullanıldığı proseslerde, çevresel, pilot tesis veya testler için kontrollü odalarda, gaz sayaçları kalibrasyonunda, laboratuvar ve araştırmalarda, özellikle en yüksek hassasiyetin talep edildiği durumlarda gaz hacmini ölçmek için kullanılan ve evrensel uygunluğu bulunan cihazlardır.

ÖZELLİKLERİ

RITTER Islak Tip Gaz Akış Ölçüm Cihazları, en agresif veya inert gazlarda ya da çok düşük gaz akışlarında bile sürekli yüksek doğruluk ve hassasiyet sağlar.

Ölçüm Prensibi: RITTER Islak Tip Gaz Akış Ölçüm Cihazları, pozitif yer değiştirme prensibiyle çalışır. Numune gaz akımı, genellikle su veya düşük viskoziteli beyaz yağ olan dolgu sıvısının içinde bulunan ölçüm silindirini döndürür. Dönen silindire bağlı olan ibreli bir skala ve sayma mekanizması, numune gaz akımının, sabit hacimli ölçüm bölmelerine dolup boşalması ile ölçer ve kaydeder.

Bu ölçüm prensibinin, diğer hacimsiz ölçüm prensiplerine (hız, ısı kapasitesi, iletken direnci vb. gibi ikincil değişkenleri kullanarak yapılan ölçümler) göre en büyük avantajı doğrudan yapılan hacim ölçümüdür. Dolayısıyla; gaz türü, sıcaklık, nem vb. dikkate alınan ikincil değişkenlere ve bu değişkenler için düzeltme faktörlerine gerek duyulmadan en yüksek doğrulukta ölçüm yapılabilir.

RITTER cihazları RIGAMO yazılımı ile birleştirildiğinde gaz sayacından geçen gazların mutlak hacmini ve zamana karşı akış hızını belirler.

Ölçüm Aralığı: ± %0,20 doğrulukla saatte 1 lt. kadar düşük değerlerden saatte 18.000 lt.'ye kadar olan 8 farklı standart ölçüm aralığında seçim yapılabilir. İhtiyaca bağlı olarak özel akış ölçer cihazları temin edilebilir.

Cihazlar 50 milibar (0,725 psi) maksimum giriş gaz basıncına sahiptir. Bazı ölçüm cihazları 0,1 milibar kadar düşük fark basınçlarında bile işlem görür. İstenilen ölçüm aralıklarında -10ºC'den +80ºC'ye kadar olan sıcaklık aralığında dayanıklıdır. Standart olarak üretilen gövde kasaları; 50 milibar (Plastik Kasalar) – 500 milibar (Paslanmaz Çelik Kasalar) maksimum basınca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. 35 bar’a kadar basınçlara dayanacak özel cihazlar ayrıca temin edilebilir.

TEKNİK BİLGİLER

DÖKÜMANLAR

ÜRÜN FOTOĞRAFLARI