KİMYASAL YANIKLARA MÜDAHELE ETMENİN EN ETKİLİ YOLU: DIPHOTERINE® YIKAMA SOLÜSYONU

18 may

KİMYASAL YANIKLARA MÜDAHELE ETMENİN EN ETKİLİ YOLU: DIPHOTERINE® YIKAMA SOLÜSYONU

Bu yazıyı okuyan uzmanların çok iyi bildiği üzere yanık; ısı, elektrik, radyasyon ve kimyasal madde nedeniyle deride ve gözde meydana gelen doku hasarıdır. Fakat, tüm yanıkların ortalama %5’ini oluşturmasına rağmen; ölüm oranlarının %14-30’unun kimyasal yanıklar nedeniyle gerçekleştiğini duymamış olabilirsiniz.

Çoğunlukla endüstriyel üretim yapan tesisler, fabrikalar, laboratuvarlar, kimyasal taşma ve depolama alanlarında karşımıza çıksalar da kimyasallar hayatımızın bir parçası. Toksik endüstriyel kimyasal içeren pek çok ürün çamaşır suyu, fırın temizleyici, lavabo açıcı vb. olarak yaşam alanlarımızın içinde. Özellikle temizlik için vazgeçilmez bulduğumuz kimyasalların kullanımı büyük dikkat ve bilgi gerektiriyor. Endüstriyel üretim yapan tesislerin çalışanları kimyasal kullanımı konusunda eğitiliyor ancak telaş, dikkatsizlik ya da talihsizlik istenmeyen kazalara neden olabiliyor. Bu kazaların sonucu ise ciddi yaralanmalara, uzun süreli tedavilere, hatta ölüme kadar gidebiliyor.

Lityum İyon Bataryalardaki Gizli Tehlike!

18 may

Lityum İyon Bataryalardaki Gizli Tehlike!

Hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan teknolojinin gelişmesiyle birlikte ulaşımdan iletişime, sağlıktan, savunmaya kadar her alanda hızlı bir teknolojik üretim ve tüketim yaşanıyor. Günümüzde hemen hemen hepimiz taşınabilir elektronik aletlerden (bilgisayar, cep telefonu, tablet, kamera, fotoğraf makinesi vb.) en az birine sahibiz. Ayrıca gün geçtikçe evlerimizdeki elektrikli aletlerin pek çoğu kablosuz kullanılabilir hale geliyor. Taşınabilir elektronik ürünlerin uzun süreli kullanılabilmesi için yüksek enerji yoğunluğuna sahip, güvenli, uzun ömürlü, bakımı kolay, kısa sürede şarj edilebilen ve çevreye zarar vermeyen bir enerji kaynağına ihtiyaç duyuldu ve bu ihtiyaca karşılık lityum iyon bataryalar geliştirildi.

Çeker Ocak Performansında Kullanıcının Etkisi

18 may

Çeker Ocak Performansında Kullanıcının Etkisi

Çeker ocakların beklenen performansı göstermemesi ya da arızalanmasında sıklıkla göz ardı edilen sebeplerden biri kullanıcıların çalışma şeklidir.

Çeker ocak işlev testleri sadece performansı ölçmekle kalmaz aynı zamanda kullanıcı davranışlarının ocağın sağladığı emniyeti nasıl etkilediğini de ortaya koyar.

Sülfürik Asit Sıçramalarına İlk Yardım Ne Zaman, Nasıl ve Ne İle Yapılmalı?

18 may

Sülfürik Asit Sıçramalarına İlk Yardım Ne Zaman, Nasıl ve Ne İle Yapılmalı?

Kimyasal kazaların ne kadar ağır ve kalıcı yaralanmalara neden olabildiğini endüstri alanlarında çalışanlar ve işyeri hekimleri çok iyi bilir. Pek çok kazada olduğu gibi kimyasal sıçramalarında da ilk müdahale sonuç üzerinde belirleyicidir.

Kimyasal sıçramadan hemen sonra yanıkların şiddetini azaltmak için acilen etkili bir yıkama yapılmalıdır. Amaç, kimyasalın yüzeydeki korozif (aşındırıcı) etkisini durdurup, göz veya cildin daha derin katmanlarına penetre olmasına (nüfuz etmesine) engel olmaktır. Kazaya neden olan asidin özelliklerini bilmek doğru ürün ve yöntemle doğru şekilde müdahale etmeyi kolaylaştırır.

Sodyum Hidroksit Sıçramalarında İlk Yardım Ne Zaman, Nasıl ve Ne İle Yapılmalı?

18 may

Sodyum Hidroksit Sıçramalarında İlk Yardım Ne Zaman, Nasıl ve Ne İle Yapılmalı?

Sodyum Hidroksit Nedir?

Genellikle Kostik Soda olarak bilinen Sodyum Hidroksit’in kimyasal formülü NaOH’tır. Kağıt hamuru, plastik ve sentetik tekstil imalatında kullanılmaktadır. Sıklıkla temizlik kimyasallarında bulunan bu madde aynı zamanda sabun, benzin, biyoyakıt üretiminde ve alüminyum işleme sürecinde kullanılır.

Sodyum hidroksit çok seyreltik çözeltilerinde bile aşındırıcıdır. Beyaz renkli ve katı olan bu madde, nem çekicidir ve havadaki nem ile tepkimeye girer. Suda çözündüğünde ise genellikle ısı açığa çıkarır.