Yanık Tehlikesinde Üç Adım: Dikkat, Önlem, Doğru Müdahale!

 27.04.2017  |  Termal Yanık  |  0 comment

Düdüklü tencereler artık patlamıyor, ocakların etrafında çocuklar için koruyucular var, prizler içine bir şey sokulamayacak kadar emniyetli… Ancak yine de her gün mutfakta, salonda, banyoda  yemek pişirmek, ısınmak ya da temizlenmek için bir şeyleri ısıtıyoruz. Birçok zaman aceleden, dikkatsizlikten ya da ummadığımız başka nedenlerle kendimizi ya da yakınlarımızı yanık tehlikesinden uzak tutamadığımız durumlar yaşanıyor.

Isı-buhar, sıcak maddeler, ateş-alev-patlama, elektrik-yüksek voltaj arkı, radyasyon ve güneş yanığının neden oluğu yanıklar termal yanık olarak tanımlanıyor. Evlerde düşme ve çarpma ile birlikte en yaygın yaşanan kazalar sözünü ettiğimiz nedenlerle oluşan termal yanıklar.

Continue reading >

Tehlike: Kostik Soda!

 26.04.2017  |  Kimyasal Yanık  |  0 comment

Kostik Soda olarak da bilinen sodyum hidroksit (NAOH), sodyum karbonattan elde edilir. Sodyum hidroksit, kağıt hamurunun ve çeşitli kimyasal ürünlerin üretiminde, laboratuarda ve endüstriyel ortamda en çok kullanılan kimyasal maddelerden biridir. Plastik, sentetik tekstil, evsel ve endüstriyel ürünler (lavabo açıcı, sabun vb.), petrol, biyodizel üretimi gibi alanlarda yaygın olarak kullanılır.

Continue reading >

Gelişmeleri takip etmek için listemize kayıt olun!