Etiket okumak hayat kurtarır!

 29.05.2017  |  Laboratuvar Güvenliği  |  0 comment

Kimyasallarla temas halinde olduğunuz her ortamda (ev, işyeri -özellikle kimya laboratuvarları-) kullanacağınız kimyasalın üzerindeki etiketi okumak hayati önem taşır. Kimyasalların etiketlerinde özellik ve tehlikelerini gösteren uluslararası semboller yer alır.

Aşağıda kimyasal madde etiketlerinde en yaygın kullanılan sembolleri, ne anlama geldiklerini ve bu özellikteki bir kimyasala karşı almanız gereken önlemleri bulacaksınız.

Continue reading >

Dünya Genelinde Termal Yanıklarla İlgili İstatistikler

 23.05.2017  |  Termal Yanık  |  0 comment

*Dakikada 3,5  *Saatte211  *Günde 5.08  *Haftada 35.582  *Ayda 142.329  *Yılda 1.855.295 kişi termal yanık kurbanı oluyor.

Continue reading >

Termal Yanıklar ve Acil Müdahale

 23.05.2017  |  Termal Yanık  |  0 comment

Derinin Yapısı ve Derecesine Göre Yanıklar

-1. Derece “yüzeysel” yanıklar, derinin epidermis denen, en üst katmanına zarar verirler. Yanık bölgesi kırmızı, muhtemelen kabarmış ve su toplamış görünümdedir.

-2. Derece yanıklar, epidermis ve derinin daha alt katmanlarından olan dermis kısmına kadar ilerlemiş, “kısmi kalınlıkta” yanıklardır. Yanık bölgesi kırmızı ve su toplamış görünümdedir.  

-3. Derece, “tüm kalınlık boyunca” zarar veren yanıklar, epidermis ve dermis katmanlarının bütününe etki eder. Yara genelde beyaz renkte ya da kömürleşmiş durumdadır. Damarlar açığa çıkmıştır. Sinirlerde oluşan tahribat sonrası, acının şiddeti azalabilir.

-4. Derece yanıklarda, yanığın görünümü 3. derece yanıkların ayn ısı olup, yanık daha derine, kemik ve kaslara kadar ilerlemiştir.

Continue reading >

Yanık İlk Yardımda Doğru Bildiğimiz YANLIŞLAR!

 23.05.2017  |  Termal Yanık  |  0 comment

Evde ya da işyerinde çeşitli sebeplerle en sık yaşanan kazalar termal yanıklar ve ne yazık ki, yanlış müdahale yanığın etkisini azaltmadığı gibi artırıyor. Bu yazımızda yanığa ilk yardım sırasında yaygın olarak kullanılan birçok malzemenin neden yanlış olduğunu anlattık. Çünkü iyi niyetle yapılmış da olsa yanlış bir uygulama sevdiklerimize zarar vermemize neden olabilir.

Continue reading >

Kireç Yanıklarına Müdahalede Diphoterine® Etkisi

 23.05.2017  |  Kimyasal Yanık  |  0 comment

Sönmemiş veya sönmüş kireç endüstrinin çeşitli alanlarında yaygın olarak kullanılır:
-Kireçleme işlemi için şeker rafinerilerinde
-Yer sabitlemesi için inşaat sektöründe
-pH ayarı için kozmetik endüstride
Kirecin farklı fiziksel formlarıyla (katı, toz veya solüsyon) temas, kimyasal özellikleri nedeniyle göz ve ciltte ciddi yanıklarına sebep olur.
Bu yazı, göze veya cilde sönmemiş veya sönmüş kireç sıçraması durumunda su ve Diphoterine® ile müdahalenin farkını anlatmak üzere hazırlandı.

Continue reading >

Gelişmeleri takip etmek için listemize kayıt olun!