Tehlike: Kostik Soda!

4.11.2022


Kostik Soda olarak da bilinen sodyum hidroksit (NAOH), sodyum karbonattan elde edilir. Sodyum hidroksit, kağıt hamurunun ve çeşitli kimyasal ürünlerin üretiminde, laboratuarda ve endüstriyel ortamda en çok kullanılan kimyasal maddelerden biridir. Plastik, sentetik tekstil, evsel ve endüstriyel ürünler (lavabo açıcı, sabun vb.), petrol, biyodizel üretimi gibi alanlarda yaygın olarak kullanılır.

Aynı zamanda bir gıda katkı maddesi de olan sodyum hidroksit, yiyecek ambalajlarında E524 koduyla işaretlenir. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 ºC ’ye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.

Hem evsel hem de endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanımı sırasında kazara cilde ya da göze sıçrayan sodyum hidroksit ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Cilt, gözler, sindirim sistemi veya solunum sistemine zarar verebilir, cilt ve gözlerde yanıklara neden olur.

Kostik Soda’ya maruz kalırsanız ne olur?

Kostik sodanın (sodyum hidroksitin) tehlikeli özelliği, %0.5 üstündeki konsantrasyonlarda oluşan korozyon / iritasyonlardır. Kostik soda, sıçraması ya da dökülmesi halinde gözlerde, deride ve solunum sisteminde yanıklara neden olur.

Gözler: Geri dönüşümsüz hasar tehlikesi vardır.

Deri: Deri tarafından emildiğinde zararlı olabilir.

Solunum Sistemi: Mukoza membranları ve üst solunum yolları dokuları için tahrip edici olabilir.

Sindirim Sistemi: Yutulması halinde ölümcül olabilir.

Uzun Süreli Etkiler: Nefes darlığı, gırtlak ve bronşlarda ödem, gözde ve ciltte yanıklar, körlük.

Kaza anında neler yapabilirsiniz?

Kostik sodanın tehlikesi korozyondur (aşındırmadır). Kostik soda ile temas eden cilt yüzeyini 60 saniye içinde yıkarsanız hasarı engelleyebilir ya da azaltırsınız.

İdeal olan, kimyasalın yüzeydeki reaktifliği cildin veya gözün daha derinine inmeden durdurmaktır. Su ile yıkama, kostik soda gibi kimyasal madde sıçramalarında eskiden beri en yaygın kullanılan yöntemdir.

Çeşme Suyu İle Yıkama

Çeşme suyu kimyasalın büyük bir kısmını doku yüzeyinden arındırır ve seyreltir. Fakat çeşme suyu ile yıkama erken müdahale ve çok fazla miktarda su ile çok uzun süre yıkamayı gerektirir. Daha da önemlisi kostik sodanın ilk 10 saniye içinde yıkanması gerekir. Üstelik yıkamanın 15 dakika boyunca dakikada 60 litrelik bir su akışı ile yapılması gerekir ve bu çoğu zaman mümkün değildir. Ayrıca kazaya uğrayan kişinin 15 dakika suya maruz kalması da vücut ısısının düşmesi gibi olumsuz yan etkilere neden olur. Ev kazalarında mümkün olan en hızlı zamanda su ile müdahale edip, acilen tıbbi yardım almanızı öneririz. 

İşyerinde Meydana Gelen Kostik Soda Kazaları İçin İdeal Çözüm: 

Üretim aşamasında kostik soda kullanılan bir işletmenin sahibi ya da çalışanı iseniz, işçi sağlığı ve çevre güvenliği yasalarına da uygun davranmak için, profesyonel ve ideal bir çözüm yolu aramanız yerinde olacaktır. Kimyasal yanık konusunda uzmanlaşmış PREVOR Laboratuarları tarafından geliştirilmiş DIPHOTERINE® birçok başka kimyasal gibi kostik soda kazalarında da sonuçları sizin lehinize çevirebilir. 

DIPHOTERINE® İle Yıkama

*Diphoterine® çeşme suyunun durulama özelliğini de barındıran aktif bir yıkama solüsyonudur, kimyasala direk etki ederek gözde veya ciltteki korozif etkilerini sınırlar.

*Diphoterine®'nin fiziksel ve kimyasal özellikleri yıkamanın etkinliğini optimum hale getirerek garantiye alır.

*Amfoter yapısı sayesinde pH değerinin makul seviyelere son derece hızlı bir biçimde geri dönmesini sağlar.

*Hipertonik özelliği sodyum hidroksitin derinlere penetre etmesini engeller ve dokunun iç kısmından dışına doğru akış oluşturarak penetre etmiş olan kimyasalı dışa doğru çeker (Schrage - 2004).

*Polivalans ve zararsız olması (Hall - 2002, Hall - 2009) ile Diphoterine®, kostik sodanın diğer kimyasallarla birleşmesinde bile etkili olan, üstün bir dekontaminasyon solüsyonudur.

*Diphoterine® hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Yanık Tehlikesinde Üç Adım: Dikkat - Önlem - Doğru Müdahale!

Sonraki Yazı

Kireç Yanıklarına Müdahalede Diphoterine® Etkisi