Kimyasal Maddelerin Güvenle Absorbe Edilmesi

1.06.2021


Kimyasal madde sızıntısı ya da döküntüsü durumunda ilk yapılması gereken, kimyasal maddenin alandan güvenli bir şekilde kaldırılması için kimyasal emici absorbanlar kullanmaktır. 

Kimyasal madde sızıntısı ya da döküntüsü durumunda ilk yapılması gereken, kimyasal maddenin alandan güvenli bir şekilde kaldırılması için kimyasal emici absorbanlar kullanmaktır.

Kimyasal maddenin absorbe edilmesi için ne tür bir ürün kullanılmalı?

  • Kullanılacak absorbanın tüm kimyasallar (asitler, bazlar, çözücüler, hidrokarbonlar, yağlar, oksitleyiciler, indirgeyici maddeler, hidroflorik asit, formaldehit) üzerinde ve her konsantrasyonda etkili olması gerekir ki, tek bir ürünle tüm döküntülere kolaylıkla müdahale edilebilsin.
  • Kimyasal emici absorbana entegre edilmiş renkli pH göstergesi olmalı, böylelikle tehlikeli maddeyi tanıma ve nötrleme işlemini kolayca yapabilecektir.
  • Özellikle aşındırıcı kimyasal maddeyi nötralize etmeli, pH'ını, insanlar ve çevre için tehlikeli olmayan bir alana geri getirmeli.
  • Dökülen kimyasalın buharlaşması halinde nötrleyici absorban buharlaşmayı engelleyerek tehlikeli maddelerin solunum yoluyla alınmasını engelleyecek özellikte olmalı.
  • Ortamda çalışan insanların dökülen kimyasala basıp düşmesini önleyebilmek için kullanılan absorban ardında kuru ve kaygan olmayan bir zemin bırakmalı.

Kimyasal Madde Yönetiminde Güvenle Kullanabileceğiniz İki Ürün

TOLKİM olarak uzun yıllardır işçi sağlığı ve çevre güvenliği konusunda hizmet veriyoruz. Araştırmalarımız bizi kimyasal risk yönetiminde dünyanın önde gelen firmalarından biri olan PREVOR’a ulaştırdı. PREVOR ürünleri ile Türkiye’de birçok laboratuvar ve endüstri kuruluşunun kimyasal risk yönetimine katkıda bulunduk. Kimyasal madde kazalarını insan ve çevre sağlığı ve kurumsal yatırımlarınız açısından en az hasarla, hatta hızlı ve doğru müdahale ile hasarsız atlatabilmeniz için size de iki PREVOR ürünü öneriyoruz:

TRIVOREX®

Trivorex® nötrleyici absorban, tüm kimyasallar (asitler, bazlar, formaldehit, çözücü ve oksitleyiciler) üzerinde her konsantrasyonda etkili tek bir ürünle döküntülere hızla, kolaylıkla ve güvenli bir şekilde müdahale etmenizi sağlar!

Ürünle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

POLYCAPTOR®

Polycaptor® absorban, yapışkan ve su bazlı olmayan kimyasallar (yapışkan boya, hidrokarbonlar, kayganlaştırıcılar, yağlar) dahil tüm sıvılarda etkili bir şekilde çalışır. Kayıp düşme riskini azaltır, pürüzlü yüzeylerde bile temiz ve kuru bir zemin bırakır!

Ürünle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kimyasal maddelerle çalışırken önceliğimiz kazaları önleyecek tedbirleri almak olmalı fakat tüm tedbirlere rağmen kaza olabileceğini aklınızda bulundurup, kaza durumunda en hızlı ve etkin müdahaleyi yapmaya da hazır olmalıyız!

Önceki Yazı

Kimyasal Maddelerle Çalışırken Bizi Bekleyen Tehlikeler!

Sonraki Yazı

Tarihin Tozunu Teknolojinin Olanaklarıyla Temizlemek…